sübyeli_sevketi_bostan

Benim tarifim diğerlerinden biraz farklı , Ege insanı olunca otlarla deniz ürünlerinin birbirine karışması ,çok olası .

Çünkü Egeliler sevdiklerini bir arada isterler ve bir arada olmaktan keyif alırlar . Bunu yemeklerine de yansıtırlar . Arap saçlı kuru fasulye gibi, levrekli enginar gibi….

Benimki ise ;
Sübyeli Şevketi bostan.

Sübye nedir derseniz , kalamara benzer. Hatta ayırt etmek zordur, ben ayırt edemiyorum. Sübye aynı Kalamar ve Ahtapot gibi yumuşakçalardan.
Yarım kilo şevketi bostan
3 adet sübye yada 3 adet kalamar.
1 büyük baş soğan ( soğan bence yemeğin en olmazsa olmazı)
5 _6 adet tane karabiber (Bence deniz ürünlerinin olmazsa olmazı tane karabiber ve defne .Bu yemeğe defne koymadım çünkü onun aromasının şevketi bostanın aromasını kapatmasını istemedim.

Yapılışı ;
Ben genelde tüm sebzeleri jülyen kesiyorum . Soğanı iri ve yan yan doğruyorum , aynı şekilde sübyelerimi de iri iri iri kesip 1 tatlı kaşığı şeker ile karamelize ederek kavuruyorum renkleri değişince de şevketi bostanı ekleyin üzerini az kapatacak kadar su ekleyin tane karabiberi atın ve pişmeye bırakın.

Hepsi bu kadar 🙂 Tarifi renklendirmek ve heyecan katmak için indirmeden önce krema ekleyebilirsiniz .
Ben mutfağımda kremayı çok kullanmadığım için eklemedim. Kremayla ilgili iddialı bir cümlem var aslında özür dileyerek buraya not edeyim ;
Kremaya sığınacak kadar lezzetsiz yemekler yapmıyorum 🙂 elbette bazı yemeklerin olmazsa olmazıdır ama genel olarak konuya böyle bakıyorum 😉
Afiyet olsun eğer yaparsanız haber verin olur mu ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz