blank

Şehir’de güzel şeyler oluyor

Bu cumartesi günü arkadaşımla hadi Pagos pazarına gidelim diye çıktık yola .Konak Bahri Baba Duraklarından 33 numaralı otobüse bindiğimiz gibi Kadifekale’de soluğu aldık. Dilerseniz belediyenin ücretsiz servisleri de mevcut. 09.00’dan itibaren iki saat arayla Mavişehir Ege Park, Bornova Meydan, Fahrettin Altay Metro, Gaziemir Belediyesi, Şirinyer Migros ve Yeşilyurt İZSU önünden kalkıyorlar son seferleri 15.00 te bitiyor.

Şehrin en muhteşem kuş bakışı manzarası tartışmasız Kadifekale’de. Ben zaman zaman fotoğraf çekmek için de Kemeraltın’dan yürüyerek kaleye çıkıyorum. Sanılanın aksine sokaklar gayet güvenli, ben kaç defadır çıkıyorum hiç kötü bir olayla, ters bir bakışla karşılaşmadım.

Kadifekale, yaklaşık 2500 yıl önce PAGOS dağına (Pagos Helen dilinde Tepe demekmiş) yani KADİFE dağına Makedonya Kralı Büyük İskender’in isteği ile komutanı Lysimachos tarafından, yeni Smyrna’nın güvenliği sağlamak üzere inşa edilmiştir.

Pazarın en önemli özelliği üreticilerden doğrudan alışveriş yapıyor olmanız. Pazarda 100’den fazla kadın üretici, 24 tarımsal kalkınma kooperatifi ve 12 üretici kadın kooperatifi mevcut.

Burada pazar alanında çocuk etkinlikleri , dans gösterileri ve konserler de düzenleniyor .

Benim pazar gezmesinden anladığım alışverişin yanında o alandaki yeme içme işleridir .

Kaleye ne zaman gitsem tandırda ekmek pişiren teyzelerden ekmeğimi alıp, ortadaki çay ocağında Pagosun tarihini düşünüp İzmir’i tekrar tekrar severim.

Bu sefer pazarın olması daha bir güzelleştirdi kahvaltı masamızı ,Bademler Kooperatifinden tereyağımızı da aldık mis gibi ekmeğimizi tereyağı ile şenlendi.

Aynı zamanda kooperatiflerin ürettiği yiyeceklerde mevcut, gözleme, börek ve atıştırmalıklar var. Ürün kalitesi olarak çok taze ve lezizler ürünler bulabileceğiniz bir pazar.

Biz daha sonra Kemeraltına yürüyerek günü tamamladık.

Öneririm bir cumartesi mutlaka gidin, sonra zaten hep gideceksiniz 🙂

Ben bundan sonra alışverişlerimi pazardan yapacağım ve her hafta uğrayacağım .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz