Geçen hafta iş seyahatim için kuzey egeye gittim, zeytin ağaçları ile beni selamlayan bölgeye, zaten o topraklara ait olduğum için aşığımdır. 

Ve benim için seyahat şölene dönüşür:)

blank

Ve iş seyahatlerimin vazgeçilmezi , geleneksel lokantalar . 

Olmazsa olmaz uğrak lokantalarım vardır seyahatlerimde Edremit’te de ”Cumhuriyet lokantası ”bunlardan biri; 


1910 yılında Ali Usta’nın yeri olarak açılırlar 1923 ‘te Cumhuriyet ilanı ile birlikte lokantada Cumhuriyet Lokantası olur. 

1965 ‘ten beri Lokantada büyüyen Mehmet Ali Gökaslan işletiyor lokantayı mesai her gün 4,30 da başlıyor. 

Hani deriz ya açacağım bir lokanta bir öğlen yemeği ile vuracağım parayı, o işler öyle olmuyor iyi lezzet iyi marka olmak istiyorsanız mesai herkes uyurken başlıyor bilesiniz . 

blank

Ali bey Lokantaya Gelen başbakanların fotoğraflarını asmış duvarına , hepsi geldi ama sevmediklerimin fotoğrafını asmadım diyor 🙂

blank

Lokantanın vazgeçilmez tadı Elbasan Tava ve et yemekleri ama çok sıcak bir günde gittim, sebzeleri denedim bu sefer , bizim topraklardan kötü sebze yemeği asla çıkmaz herkes önce atadan aşçıdır, sonrada sebze ustasıdır. 

blank

Biz diyetteyiz hava sıcak dedik ama usta durmadı Manda kaymaklı Lor tatlısını ve dondurmalı Höşmerimi masada çiçek gibi açtırdı. 

bilen bilir yemeği seviyorum yapacak bir şey yok, yine yürürüz bilmem kaç kilometre ama o caanım şirin çiçek gibi tatlıları  masada bırakmam 🙂 

bırakamam 🙂 

blank

blank

Özetle uzun lafın kısası Cumhuriyet Lokantasına kefilim mutlaka gidin. 

ps: yaşasın yemek yemek :):):)

giderseniz Ali Beye selamımı söyleyin 🙂