blank

Şirin bir Ege Köyü

Şirin olmasının yanında en önemlisi inanılmaz bir özveri ve gönül adanmış bir proje.
Caferli Köyü Kuşadası ve Söke arasında minik bir köy. Aslında Kuşadası’ndan giderken Söke’ye daha yakın.

Köy neden dikkatimizi çekti derseniz aslında köyden önce köye kendini adayan  Nazlı Deniz Kuruoğlu ile tanışmamız ve onun hayat hikayesi bizi Caferli’ye götürdü.

Nazlı Deniz Kuruoğlu 1982 Türkiye ve Avrupa güzeli .

Annesinin zoruyla katıldığı güzellik yarışması hayatını etkilememiş, çünkü Nazlı hanım bale sanatçısı kendi sanatını yapmaya devam etmiş, 2000 yılında İstanbul’un keşmekeşinden kaçıp Caferli köyündeki çiftliğine taşınıp çiftçilik yapmaya başlıyor.Çiftçilik derken öyle oturduğu yerden işçiler tutarak değil, Nazlı hanım bizzat kendisi çift sürüp, zeytin yetiştiriyor..
Bu arada asıl önemlisi Nazlı hanımın 3 odalı bir butik oteli bir de 1 otantik evi var.
Turizmin başladığı yer işte burası.
Köy evini alıp, otele dönüştürüyor. Nazlı hanımın kahvaltısı Şahane ,cumartesi pazar kahvaltı veriyor ve ancak rezervasyonla gidebiliyorsunuz. kişi başı 40 tl .
Akşam yemeği de var ama biz akşam yemeğine kalamadık, baharda oğlak çevirmesini denemeye gideceğiz.

Ve asıl hikaye bundan sonra başlıyor, 2014 yılında Kuşadası Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneğini kurup başkan oluyor.
Köylüyü bir nevi eğitiyor, köyü boyayarak, turistik bir hale getiriyor, önceleri her yerde olduğu gibi orada da köyün direnci ile karşılaşıyor .
Zamanla köylü Nazlı hanıma alışıyor ve şimdi ortak projeler geliştiriyorlar

Merak ederseniz hafta sonu atlayın gidin, odalar çok güzel oda fiyatları 2 kişi 350 tl’den başlıyor.Bu yıl Mayıs ayında oteli açıyorlar.

Bu arada Caferli’ye gidince ne yapılır derseniz ;

Cırcır böcekleri sesleri ile tembellik yapılır, şehir kaosundan kaçıp, köy hayatının içinde olursunuz , benim orada kalıp kitap yazasım geldi ki hiç böyle bir hayalim, planım olmamasına rağmen 🙂

köye ve çevreye dair derneğin videolarına linklerden ulaşabilirsiniz .

Caferli Köyü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz